Satın Alma ve Sahiplik rehberi

Elektrikli araç alınır mı? 2026'da avantajlar, dezavantajlar ve gerçek maliyet

Türkiye'de elektrikli araç almak mantıklı mı: yıllık yakıt maliyeti karşılaştırması, MTV, şarj ağı, kış menzili, değer kaybı, hibritle farkı ve kimlere uygun olduğu.

FFurkanYazarGüncellendi 6 dk okuma
Elektrikli araç alınır mı: 15.000 km'de yıllık enerji gideri benzinli 84.500 TL, elektrikli evde 12.800 TL

Kısaca

Evde ya da işte düzenli şarj edebiliyor ve yılda en az 10–15 bin km yapıyorsan elektrikli araç 2026'da çoğu zaman mantıklıdır: 15.000 km'de yakıt gideri benzinliye göre yılda yaklaşık 68.000 TL azalır. Yalnızca halka açık hızlı şarja bağlıysan kazanç küçülür. Çok sık uzun yol yapıyorsan ya da fiyat farkı yüksekse hibrit daha mantıklı olabilir.

Bu rehberde10 bölüm
  1. 1.Kısa cevap: kimlere uygun, kimlere değil?
  2. 2.Yıllık yakıt ve şarj maliyeti
  3. 3.Fiyat farkı kaç yılda kapanır?
  4. 4.Elektrikli aracın avantajları
  5. 5.Elektrikli aracın dezavantajları
  6. 6.MTV elektrikli araçta her zaman düşük mü?
  7. 7.Türkiye'de şarj ağı yeterli mi?
  8. 8.Elektrikli mi, hibrit mi?
  9. 9.İkinci el elektrikli araç alınır mı?
  10. 10.Sonuç: karar için üç soru

"Elektrikli araç alınır mı?" sorusunun tek cevabı yok; cevap birkaç somut şeye bağlı: evde ya da işte şarj edip edemediğin, yılda kaç km yaptığın ve benzinli ya da hibrit muadiline göre ne kadar fazla ödediğin. Bu rehberde 2026 Türkiye rakamlarıyla hesabı yapıyor, zayıf noktaları da açıkça yazıyoruz. Amacımız seni ikna etmek değil, kararını kolaylaştırmak.

Elektrikli araç alınır mı: kısa animasyonlu özet. Yıllık enerji gideri, geri ödeme, MTV, kış menzili ve kimlere uygun olduğu

Kısa cevap: kimlere uygun, kimlere değil?

Elektrikli araç kimlere uygun: evde şarj, yıllık km ve yol alışkanlığına göre karar tablosu
En belirleyici soru evde ya da işte düzenli şarj edip edemediğin.
DurumunÖnerimizNeden
Evde ya da işte şarj var, yılda 10.000 km ve üstüUygunEn büyük tasarruf burada
Evde şarj yok ama yakınında düzenli ve uygun fiyatlı istasyon varHesaplaTasarruf var ama azalır
Yılda 5.000 km altı, şarj imkânı sınırlıGerek yokYakıt tasarrufu fiyat farkını kapatmaz
Her hafta uzun otoyol, kışın soğuk bölgeHibriti de düşünMenzil ve şarj süresi plan ister
Şehir içi ikinci araçUygunKısa mesafede menzil sorun olmaz

Tablo bizim değerlendirmemizdir; sayıları aşağıda.

Yıllık yakıt ve şarj maliyeti

Karşılaştırma için 15.000 km/yıl aldık. Kasım 2026 fiyatları: İstanbul Avrupa Yakası'nda benzin 80,50 TL, motorin 100,50 TL, LPG 50,70 TL. Elektrikli tarafta evde şarj rehberindeki birim maliyetleri kullandık: 16,4 kWh/100 km (katalog medyanı) ve şarj kaybı dahil.

Araç ve yakıtVarsayım100 km15.000 km/yıl
Benzinli7 L/100 km564 TL84.525 TL
Dizel5,5 L/100 km553 TL82.913 TL
LPG9 L/100 km456 TL68.445 TL
Hibrit5 L/100 km403 TL60.375 TL
Elektrikli, yalnız DC hızlı şarj12,99 TL/kWh217 TL32.610 TL
Elektrikli, yalnız AC istasyon9,90 TL/kWh174 TL26.025 TL
Elektrikli, %80 ev + %20 DCkarışım112 TL16.734 TL
Elektrikli, evde tek zamanlı4,86 TL/kWh85 TL12.765 TL
Elektrikli, evde gece tarifesi3,26 TL/kWh57 TL8.565 TL
15.000 km'de yıllık enerji gideri: benzinli 84.525 TL, hibrit 60.375 TL, elektrikli DC 32.610 TL, karışım 16.734 TL, ev 12.765 TL
Fosil yakıtlı araçların tüketimi örnek varsayımdır. Şarj fiyatları Kasım 2026.

Fiyat farkı kaç yılda kapanır?

Asıl soru bu. Yıllık tasarruf, senin ödediğin fiyat farkını kaç yılda karşılar? %80 ev + %20 DC karışımıyla hesap:

KarşılaştırmaYıllık tasarruf (15.000 km)300.000 TL fark
Elektrikli ve benzinli67.791 TL~4,4 yıl
Elektrikli ve hibrit43.641 TL~6,9 yıl
Yalnız DC ve benzinli51.915 TL~5,8 yıl
Yalnız DC ve hibrit27.765 TL~10,8 yıl

Yıllık km iki katına çıkarsa süre yarıya iner. Yılda 30.000 km yapan biri için benzinliye karşı 300.000 TL fark yaklaşık 2,2 yılda kapanır; yılda 5.000 km yapan için yaklaşık 13 yıl. Bu hesap yalnız enerji giderini içerir; bakım, kasko ve değer kaybı dahil değildir.

Fiyatları karşılaştırmak için elektrikli araç kataloğumuza bak. Kataloğumuzda satıştaki en uygun otomobil başlangıcı 1.640.000 TL (Hyundai INSTER); fiyat ve gücün vergiye etkisini ÖTV ve MTV rehberinde anlattık.

Elektrikli aracın avantajları

  • Düşük enerji gideri: Evde şarjda 100 km 57–85 TL; benzinlide yaklaşık 564 TL.
  • Daha az bakım kalemi: Motor yağı, yağ filtresi, triger ve egzoz yoktur. ABD'de Vincentric'in incelediği 54 elektrikli aracın 43'ü beş yıllık bakım maliyetinde benzinli muadilinden ucuz.
  • Evde "dolum": Sabah dolu kalkmak istasyon ziyaretinin yerini alır.
  • Sessiz ve anlık tork: Şehir içi sürüşte konfor ve hızlanma belirgin.
  • Yerel emisyon yok: Egzozdan salım yapmaz. Toplam karbon ayak izi elektriğin üretimine bağlıdır.

Elektrikli aracın dezavantajları

  • Kış menzili: En sık yaşanan hayal kırıklığı. NAF'ın Norveç testlerinde −6 ile +8 °C arasında araçlar WLTP'nin ortalama %19, −7 ile −32 °C arasında %38 altında kaldı. Ayrıntılar klima ve ısıtma rehberinde.
  • Evde şarj yoksa maliyet artar: Halka açık DC, evdeki tek zamanlı fiyatın yaklaşık 2,7 katı.
  • Süre: Hızlı şarj bile benzin dolumundan uzun sürer. Uzun yolda mola planı gerekir.
  • Değer kaybı belirsizliği: ABD'de Vincentric, amortismanı benzinli muadilinden düşük olan elektrikli araç oranını yalnız %9 buldu; incelenen araçların yalnız %44'ü beş yılda toplamda daha ucuz. Türkiye için kaynak gösteren bir değer kaybı verisi bulamadık, bu yüzden rakam vermiyoruz.
  • Yüksek güçte vergi: 160 kW'ı geçen araçta ÖTV en az %65; MTV 240 kW üstünde 62.888 TL'den başlıyor.
  • Batarya kaygısı: Veriler kaygının büyük kısmını boşa çıkarıyor, ama garanti dışı değişim pahalı. Batarya ömrü rehberinde ayrıntılı.

MTV elektrikli araçta her zaman düşük mü?

Hayır. Elektrikli otomobil tarifedeki tutarın %25'ini öder ama gücü yüksekse satırı da yükselir. 2026'da 1–3 yaş için:

AraçYıllık MTV
Elektrikli, 85–105 kW, liste ~1 milyon TL üstü5.312 TL
Benzinli, 1.301–1.600 cm³12.028 TL
Elektrikli, 150–180 kW16.043–17.504 TL
Benzinli, 1.801–2.000 cm³33.474 TL
Elektrikli, 240 kW üstü62.888–68.603 TL

Benzinli tutarları taşıt değeri yüksek satırdandır (Seri No: 58). Yani 160 kW'lık bir elektrikli, 1,6 litrelik benzinliden daha fazla MTV öder. Hibrit bu indirimden yararlanmaz.

2026 yıllık MTV karşılaştırması: elektrikli ve benzinli, 1–3 yaş
Düşük güçlü elektrikli avantajlı; 160 kW'lık elektrikli, 1,6 litrelik benzinliden fazla öder.

Türkiye'de şarj ağı yeterli mi?

Elektrikli otomobil artık niş değil: ODMD verilerine göre Ocak–Ekim 2026'da otomobil satışlarının %19,6'sı elektrikli, Ekim ayında %22,3. Aynı dönemde hibrit %33,1, benzinli %40,7.

Bataryo'nun EPDK kaynaklı verisinde halka açık 13.185 aktif şarj lokasyonu var; 8.002'sinde DC hızlı şarj, 3.797'sinde 150 kW ve üstü güç bulunuyor. Yol üzerinde durum iyi ama bu sayı her şarj noktasının boş ya da çalışır olduğunu söylemez. Bulunduğun bölgeyi şarj haritasından kontrol etmek en sağlıklısı.

Menzil tarafında kataloğumuzda menzili bilinen 224 güncel otomobil versiyonunun %80'i 400 km ve üstü, %58'i 500 km ve üstü WLTP menzile sahip. Gerçek kullanımda, özellikle otoyol hızında ve kışın, bu değerin altında kalınır.

WLTP değerinden gerçek menzili nasıl hesaplayacağın WLTP ve gerçek menzil rehberinde, istasyonda şarjın adımları nasıl şarj edilir rehberinde anlatılıyor.

Elektrikli mi, hibrit mi?

Hibrit, şarj etmeyi düşünmek istemeyen ve sık uzun yol yapan sürücü için rahat bir ara çözümdür; satışlardaki %33,1'lik payı bunu gösteriyor. Ama yakıt maliyeti bir elektrikliye göre belirgin yüksektir: 15.000 km'de 60.375 TL, %80 ev şarjında 16.734 TL.

Basit kural: Evde şarj varsa elektrikli, yoksa ve çok uzun yol yapıyorsan hibrit öne çıkar. İkisinin arasında kaldıysan yıllık km'ni ve fiyat farkını yukarıdaki tabloya koy.

İkinci el elektrikli araç alınır mı?

Fiyat avantajı nedeniyle mantıklı olabilir, ama batarya dikkat ister. Kontrol listesi:

  1. Batarya sağlığı (SoH): Yetkili serviste ölçüm iste. Ortalama beklenti 4 yılda ~%91, 8 yılda ~%82.
  2. Kalan garanti: Çoğu markada 8 yıl veya 160.000 km; devredilebilirliğini yazılı öğren.
  3. Hasar kaydı: Ağır hasar veya sel kayıtlı araçta batarya paketinin durumunu belgelemeden karar verme.
  4. Isı pompası: Soğuk bölgedeysen önemli; ısı pompası rehberine bak.
  5. Şarj geçmişi: Sürekli DC ile kullanılmış araçlarda kayıp daha yüksek olabilir.

Sonuç: karar için üç soru

  1. Evde ya da işte düzenli şarj edebiliyor musun? Evetse en güçlü gerekçeye sahipsin.
  2. Yılda kaç km yapıyorsun? Az kullanıyorsan fiyat farkı geç kapanır.
  3. Aldığın aracın gücü ve fiyatı ne? 160 kW ve 2.475.000 TL sınırı hem ÖTV'yi hem MTV'yi belirler.

Üçüne de olumlu cevap verdiysen elektrikli araç 2026'da mantıklı bir seçim. Modelleri yan yana karşılaştırarak başlayabilirsin.

Akılda kalsın

  • 15.000 km'de yıllık enerji gideri: benzinli ~84.500 TL, elektrikli evde ~12.800 TL, yalnız DC hızlı şarjda ~32.600 TL (varsayımlar metinde, Kasım 2026).
  • %80 ev, %20 DC karışımında yıllık yaklaşık 68.000 TL tasarruf; 300.000 TL fiyat farkı yaklaşık 4,4 yılda kapanır.
  • MTV her zaman düşük değil: 160 kW'lık elektrikli 16.043–17.504 TL, 1,6 litrelik benzinli 12.028 TL öder.
  • Kış, en büyük pratik dezavantaj: NAF testinde −7 °C altında araçlar WLTP'nin ortalama %38 altında kaldı.
  • Elektrikli otomobil payı Ocak–Ekim 2026'da %19,6; Ekim'de %22,3 (ODMD). Bataryo verisinde halka açık 13.185 aktif şarj lokasyonu var, 8.002'sinde DC.
  • ABD'de Vincentric'e göre elektrikli araçların yalnız %44'ü 5 yılda benzinli muadilinden ucuz; asıl neden amortisman. Türkiye için kaynaklı değer kaybı verisi yok.

Sık sorulan sorular

Türkiye'de elektrikli araç almak mantıklı mı?

Evde ya da işte şarj edebiliyorsan ve yılda en az 10–15 bin km yapıyorsan çoğu zaman evet. 15.000 km'de %80 ev, %20 DC şarjla yıllık enerji gideri yaklaşık 16.700 TL, 7 litre tüketen benzinlide ise 84.500 TL. Kesin karar, senin aracının fiyat farkına ve şarj imkânına bağlı.

Elektrikli araç mı hibrit mi?

Evde şarj varsa elektrikli yakıtta daha ucuz: 15.000 km'de hibritte ~60.400 TL (5 litre), elektrikli karışımda ~16.700 TL. Evde şarj yoksa fark yıllık yaklaşık 27.800 TL'ye iner. Sık uzun yol yapan ve şarj etme imkânı sınırlı olan sürücü için hibrit daha rahat olabilir.

Elektrikli aracın en büyük dezavantajı nedir?

Kışın menzil kaybı ve evde şarj imkânı yoksa artan maliyet. NAF testinde −7 °C altında araçlar WLTP'nin ortalama %38 altında kaldı. Ayrıca ABD verilerinde değer kaybı benzinliden yüksek: Vincentric'e göre amortismanı benzinli muadilinden düşük olan elektrikli araç oranı yalnız %9.

Evde şarj yoksa elektrikli araç alınır mı?

Alınabilir ama kazanç azalır. Yalnız DC hızlı şarjla 15.000 km'nin enerjisi yaklaşık 32.600 TL; benzinliye göre tasarruf yine var (yılda ~51.900 TL) ama hibrite karşı yalnız ~27.800 TL. Ayrıca işe ya da eve yakın düzenli bir şarj noktan olmalı; sık yüksek güçlü DC şarj batarya kaybını da artırır.

İkinci el elektrikli araç alınır mı?

Batarya sağlığı (SoH) ölçülmüş, garantisi süren bir araçsa alınabilir. Geotab ortalamasına göre 4 yaşında yaklaşık %91, 8 yaşında yaklaşık %82 kapasite beklenir. Ağır hasar veya sel kayıtlı araçlarda batarya paketinin durumunu yetkili serviste belgelemeden karar verme.

Elektrikli araçla uzun yola çıkılır mı?

Çıkılır; Bataryo verisinde halka açık 8.002 lokasyonda DC şarj, 3.797 lokasyonda 150 kW ve üstü güç var. Yine de planlama gerekir: otoyol hızında ve kışta menzil WLTP'nin altında kalır. Sıkça uzun yol yapıyorsan hızlı şarj süresini ve DC fiyatını hesaba kat.

Kaynaklar

  1. Vincentric: 2025 EV Cost of Ownership Analysis (ABD)
  2. Motor1 Türkiye: ODMD Ekim 2026 verileri
  3. Habertürk: Ekim 2026 otomobil satışları (ODMD bülteni)
  4. Bigpara: Akaryakıt fiyatları, 4 Kasım 2026
  5. Resmî Gazete: Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 58)
  6. NAF: El Prix vinter 2025, rekkevidde
  7. NAF: El Prix vinter 2026, rekkeviddetest
  8. Geotab: EV Battery Health (28 Nisan 2026)
  9. Bataryo: şarj fiyatları, tarifeler ve istasyon verisi (Kasım 2026)
F

Diğer rehberler

Tüm rehberler
Elektrikli araç ÖTV ve MTV 2026: ÖTV dilimleri %25, %55, %65, %75; MTV tarifedeki tutarın %25'i
Satın Alma ve Sahiplik

Elektrikli araç ÖTV ve MTV 2026: oranlar, kW dilimleri ve hesaplama

Elektrikli otomobilde ÖTV motor gücü ve matraha göre %25, %55, %65 ya da %75. MTV ise benzinli tarifenin dörtte biri: 2026'da 1–3 yaşta 1.437 TL'den 68.603 TL'ye kadar. Resmi tablolar ve hesaplama örnekleri.

7 dk okumaGüncellendi 5 Kasım 2026
WLTP nedir: 605 km WLTP'li araç 90 km/sa'te 553, 110'da 461, 130 km/sa'te 361 km gitti
Menzil ve Verimlilik

WLTP nedir? Gerçek menzil ne kadar ve nasıl hesaplanır?

WLTP, otomobillerin menzil ve tüketimini ölçen standart laboratuvar testidir; ortalama hızı 46,5 km/sa. Bir testte 605 km WLTP'li araç 90 km/sa'te 553 km, 130 km/sa'te 361 km gitti. Kendi menzilini hesaplama yolu ve diğer çevrimlerle farkı.

5 dk okumaGüncellendi 5 Kasım 2026