Menzil ve Verimlilik rehberi

WLTP nedir? Gerçek menzil ne kadar ve nasıl hesaplanır?

WLTP menzil ne demek, gerçek kullanımda neden daha az çıkar, hıza göre kaç km gider, WMTC, NEDC, EPA ve CLTC farkı ve kendi aracının menzilini hesaplama yolu.

FFurkanYazarGüncellendi 5 dk okuma
WLTP nedir: 605 km WLTP'li araç 90 km/sa'te 553, 110'da 461, 130 km/sa'te 361 km gitti

Kısaca

WLTP, otomobillerin menzil ve tüketimini karşılaştırmak için kullanılan standart laboratuvar testidir: 30 dakikada 23,25 km, ortalama 46,5 km/sa. Gerçek menzil genellikle bunun altında kalır, en çok otoyol hızında ve kışın. Bir Kia EV3 testinde 605 km WLTP, 90 km/sa'te 553, 110'da 461, 130'da 361 km'ye karşılık geldi. Kabaca otoyolda WLTP'nin %60–75'ini bekle.

Bu rehberde8 bölüm
  1. 1.WLTP nedir, ne demek?
  2. 2.Gerçek menzil WLTP'ye göre ne kadar?
  3. 3.Elektrikli araç gerçek menzili nasıl hesaplanır?
  4. 4.Kışın menzil ne kadar düşer?
  5. 5.Modellerin WLTP menzili
  6. 6.Araç ekranındaki menzil neden oynuyor?
  7. 7.Uzun yolda menzili nasıl planlamalı?
  8. 8.WLTP, WMTC, NEDC, EPA ve CLTC farkı

Elektrikli araç broşüründe 500 km yazıyor, otoyolda ise 350 km'de şarj arıyorsun. Bu çoğu zaman arıza değil; WLTP'nin ne ölçtüğüyle ilgili. Bu rehberde WLTP'nin ne olduğunu, gerçek menzilin neden düştüğünü, hıza göre kaç km beklemen gerektiğini ve kendi aracının menzilini nasıl hesaplayacağını anlatıyoruz.

WLTP nedir: kısa animasyonlu özet. Test nasıl yapılır, hızın etkisi, menzil hesabı ve diğer çevrimlerle fark

WLTP nedir, ne demek?

WLTP, Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure, yani Dünya Genelinde Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü'dür. Otomobillerin menzil, tüketim ve emisyon değerleri bu testle belirlenir. Araç yolda değil laboratuvarda, makaralar üzerinde sürülür; böylece bütün modeller aynı koşulda ölçülür.

ÖzellikWLTPEski NEDC
Süre30 dakikayaklaşık 20 dakika
Mesafe23,25 km11 km
Ortalama hız46,5 km/sa33,6 km/sa
En yüksek hız131 km/sa120 km/sa

Yani WLTP'nin amacı "bu araç şu kadar gider" demek değil, araçları adil biçimde karşılaştırmak. 46,5 km/sa ortalama, karışık günlük kullanıma yakın; otoyol seyrine değil.

Gerçek menzil WLTP'ye göre ne kadar?

En belirleyici etken hız. Hız arttıkça hava direnci hızla büyür, bu yüzden otoyolda tüketim belirgin yükselir. fDrive'ın Kia EV3 testi (81,4 kWh, 605 km WLTP, 14–20 °C) bunu net gösteriyor:

Kia EV3 testinde hıza göre menzil: WLTP 605 km, 90 km/sa 553 km, 110 km/sa 461 km, 130 km/sa 361 km
Serin ama kış olmayan havada ölçüm. 130 km/sa'te menzil WLTP'nin yaklaşık %60'ına iniyor.
HızTüketimMenzilWLTP'ye oran
90 km/sa14,1 kWh/100 km553 km%91
110 km/sa16,9 kWh/100 km461 km%76
130 km/sa21,6 kWh/100 km361 km%60
Şehir içi15,3 kWh/100 km509 km%84

Bu tek araçtır, ama yön aynı: Bjørn Nyland'ın 11–26 °C'de yapılan 644 ölçümlük veritabanında Tesla Model 3 Long Range RWD 90 km/sa'te 666, 120 km/sa'te 483 km; Mercedes EQS 450+ 711 ve 539 km gitti. Aynı kaynaktaki dört örnekte 90'dan 120 km/sa'e çıkınca menzil %19–29 azalıyor.

Elektrikli araç gerçek menzili nasıl hesaplanır?

1. Yol: kendi tüketiminle (en doğrusu). Araç ekranındaki ortalama tüketimi kullan:

Menzil (km) = Kullanılabilir batarya (kWh) ÷ Tüketim (kWh/100 km) × 100

Örnek: 60 kWh ve 18 kWh/100 km ile 60 ÷ 18 × 100 = 333 km. Bataryayı %10'dan %80'e kullanacaksan yalnız %70'ini hesapla: 233 km.

2. Yol: WLTP'den kaba tahmin. Kia EV3 testindeki oranlar başlangıç için yeterli:

KullanımWLTP ile çarp400 km WLTP517 km WLTP (katalog medyanı)600 km WLTP
90 km/sa~0,90360 km465 km540 km
110 km/sa~0,75300 km388 km450 km
130 km/sa~0,60240 km310 km360 km

Bu tablo Bataryo'nun tek test üzerinden yaptığı kaba hesaptır, garanti değildir. Araca, tekerleğe, yüke ve hava şartına göre değişir.

Kışın menzil ne kadar düşer?

Soğuk ek bir düşüş getirir. NAF'ın Norveç testlerinde araçlar −6 ile +8 °C arasında WLTP'nin ortalama %19, −7 ile −32 °C arasında %38 altında kaldı. Bu hesaba otoyol hızı ayrıca eklenir. Nedenleri ve korunma yolları klima ve ısıtma rehberinde.

Menzili düşüren diğer etkenler:

  • Hız ve rüzgâr: En büyük etken.
  • Isıtma ve klima: Özellikle kısa yolda.
  • Yük ve römork: Ağırlık ve hava direnci.
  • Tekerlek ve lastik: Büyük jant ve kış lastiği genellikle menzili düşürür; basınç önemli.
  • Eğim: Yokuşta tüketim artar, inişte rejeneratif frenleme bir kısmını geri kazandırır.
  • Batarya yaşı: Ortalama yılda %2,3 kapasite kaybı; ayrıntılar batarya ömrü rehberinde.

Modellerin WLTP menzili

Kataloğumuzda menzili bilinen 224 WLTP'li satıştaki otomobil versiyonunun medyanı 517 km. Tahmin sütunları yukarıdaki kaba orana göredir.

Satıştaki otomobil versiyonlarının WLTP menzil dağılımı: 300 altı 4, 300–399 41, 400–499 49, 500–599 67, 600 ve üstü 63
Kataloğumuzda versiyonların yarısından fazlası 500 km ve üzeri WLTP menzile sahip.
VersiyonWLTP110 km/sa tahmini130 km/sa tahmini
Hyundai INSTER 42 kWh327 km~245 km~196 km
Togg T10X V1 Standart Menzil314 km~236 km~188 km
Togg T10X V1 Uzun Menzil523 km~392 km~314 km
Tesla Model Y Standard RWD534 km~400 km~320 km
Hyundai IONIQ 5 84 kWh RWD570 km~428 km~342 km
Tesla Model Y Premium Long Range RWD603 km~452 km~362 km

Bazı üreticiler ayrıca WLTP şehir içi değeri de verir ve bu kombine değerden yüksektir: örneğin IONIQ 5 84 kWh RWD'de 570 km kombine, 784 km şehir içi. Bu rakamı kombine değerle karıştırma.

Araç ekranındaki menzil neden oynuyor?

Gösterge sana bataryanın tamamını değil, son kullanımına göre tahmini verir. Araçlar kalan enerjiyi yakın zamandaki ortalama tüketime böler. Bu yüzden otoyoldan çıkıp şehre girince menzil artıyor, klimayı açınca ya da yokuşa girince düşüyor gibi görünür. Bataryanın değişmediği yerde sayının değişmesi arıza değildir.

Pratik önerimiz:

  • Kilometre yerine yüzdeye bak. Yüzde gerçekte kalan enerjiyi gösterir; km tahmini koşullara göre oynar.
  • Araç içi navigasyonu kullan. Çoğu modelde rota, eğim ve şarj molasını hesaba katar ve hızlı şarja yaklaşırken bataryayı hazırlayabilir.
  • Ortalama tüketimini öğren. Birkaç hafta sonra kendi kWh/100 km değerin WLTP'den daha faydalı bir ölçüdür.

Uzun yolda menzili nasıl planlamalı?

Uzun yolda bataryanın tamamını kullanmazsın. Hızlı şarjda genellikle %10–15 ile girer, %70–80'de çıkarsın; çünkü %80'den sonrası yavaşlar. Yani ilk kalkıştan sonra her durakta bataryanın yaklaşık %70'ini kullanırsın.

Örnek: 523 km WLTP'li bir araç, 110 km/sa'te kaba hesapla 392 km gider. Bunun %70'i yaklaşık 275 km. Ankara–İstanbul gibi yaklaşık 450 km'lik bir yolda %100 kalkıştan %10 varışa kadar 353 km gidilebilir; yani bu hızda yaklaşık bir şarj molası gerekir.

Kışın bu hesabı aşağı çek. Şarj haritamızdan rota üzerindeki DC istasyonlarına bak, en az bir yedek durak belirle. Şarjın kaç dakika sürdüğünü ve nasıl başlatıldığını nasıl şarj edilir rehberinde anlattık.

Karşılaştırmak için elektrikli araç kataloğunda menzile göre sıralayabilir, yan yana karşılaştırma yapabilirsin.

WLTP, WMTC, NEDC, EPA ve CLTC farkı

Aynı aracın menzili ölçüm yöntemine göre çok değişebilir. Bu yüzden sayıyı çevrimiyle birlikte oku.

Menzil çevrimleri: WLTP, WMTC, NEDC, EPA ve CLTC
Farklı çevrimlerin sayıları birbiriyle doğrudan kıyaslanmaz.
ÇevrimNeredeNot
WLTPAvrupa, TürkiyeBugünkü otomobil standardı
WMTCMotosiklet ve L kategorisiCitroën Ami, Fiat Topolino; otomobille doğrudan kıyaslanmaz
NEDCEski Avrupa çevrimiYumuşak test, değerler yüksek; Renault Twizy gibi eski modeller
EPAABDGenellikle WLTP'nin altında; InsideEVs'e göre fark araca göre çok değişir
CLTCÇinŞehir ağırlıklı; bir kaynağa göre WLTP'den genellikle %15–25 yüksek

Akılda kalsın

  • WLTP bir laboratuvar testidir: 30 dakika, 23,25 km, ortalama 46,5 km/sa, en yüksek 131 km/sa. Araçları karşılaştırmak için iyidir, tek başına gerçek menzil değildir.
  • Bir Kia EV3 testinde 14–20 °C'de 605 km WLTP; 90 km/sa'te 553, 110'da 461, 130 km/sa'te 361 km (fDrive).
  • Bjørn Nyland'ın 644 ölçümlük verisinde 11–26 °C'de Tesla Model 3 LR 90 km/sa'te 666, 120 km/sa'te 483 km gitti.
  • Kışın düşüş eklenir: NAF testinde −6 ile +8 °C arasında ortalama %19, −7 °C altında %38.
  • Eski NEDC ve Çin'in CLTC değerleri WLTP'den yüksek çıkar; L kategorisi mikro araçlar WMTC ile ölçülür. Farklı çevrimleri doğrudan kıyaslama.
  • Satıştaki 224 WLTP'li otomobil versiyonunda medyan 517 km; 130'u 500 km ve üstü (Bataryo kataloğu).

Sık sorulan sorular

WLTP ne demek?

WLTP, Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure'ın kısaltmasıdır; Türkçesi Dünya Genelinde Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü. Otomobillerin menzil, tüketim ve emisyon değerleri bu laboratuvar testiyle ölçülür. Avrupa'da 2017'de NEDC'nin yerini almaya başladı.

WLTP menzil gerçek menzil mi?

Hayır. WLTP aynı koşulda ölçüm yaparak araçları karşılaştırmayı sağlar; ortalama hızı 46,5 km/sa olduğu için otoyol kullanımını yansıtmaz. Bir Kia EV3 testinde 605 km WLTP 130 km/sa'te 361 km'ye indi, 90 km/sa'te ise 553 km gitti.

Elektrikli araç gerçek menzili nasıl hesaplanır?

En doğrusu: kullanılabilir batarya kapasitesini (kWh) kendi tüketimine (kWh/100 km) bölüp 100 ile çarp. 60 kWh ve 18 kWh/100 km için 333 km eder. Kaba tahmin için WLTP'yi 90 km/sa'te yaklaşık 0,9, 110'da 0,75, 130'da 0,6 ile çarp. Kışın daha da düşer.

Togg WLTP menzili nedir?

Bataryo kataloğuna göre Togg T10X V1 Standart Menzil 314 km, V1 ve V2 Uzun Menzil 523 km, V2 4More 468 km WLTP. Kabaca 110 km/sa'te 523 km'lik değer yaklaşık 390 km'ye denk gelir; bu tahmindir, ölçüm değildir.

WLTP mi NEDC mi daha gerçekçi?

WLTP. NEDC 11 km ve ortalama 33,6 km/sa ile çok daha hafifti; WLTP 23,25 km ve ortalama 46,5 km/sa'tir. Yine de WLTP de otoyol ve kış kullanımının altındadır. Eski ilanlarda yazan NEDC değerleri WLTP ile doğrudan kıyaslanmamalı.

CLTC nedir, WLTP'den farkı ne?

CLTC Çin'in test çevrimidir ve şehir ağırlıklıdır. Bir kaynağa göre CLTC değerleri WLTP'den genellikle %15–25 yüksektir. Çin'den gelen ya da Çin pazarı verisi kullanan ilanlarda menzilin hangi çevrime göre yazıldığına mutlaka bak.

Citroën Ami menzili neden WMTC yazıyor?

Ami ve Fiat Topolino gibi hafif dört tekerlekliler otomobil değil L kategorisi araçtır; resmi menzilleri motosikletlere de uygulanan WMTC çevrimiyle ölçülür. Hızları da çok düşük olduğu için bu değerler WLTP'li otomobillerle doğrudan karşılaştırılmamalı.

Kaynaklar

  1. Wikipedia: Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure
  2. Motor1: NEDC ve WLTP farkı
  3. fDrive: Kia EV3 gerçek tüketim testi
  4. EV Magazine: Bjørn Nyland'ın 644 ölçümü, 90 ve 120 km/sa menzil (27 Temmuz 2026)
  5. NAF: El Prix vinter 2026, menzil testi
  6. InsideEVs: EPA, WLTP ve CLTC değerlerinin karşılaştırması
  7. Licarco: EPA, WLTP, NEDC ve CLTC karşılaştırması
  8. Bataryo kataloğu: satıştaki versiyonların WLTP menzili (Kasım 2026)
F

Diğer rehberler

Tüm rehberler
Klima ve ısıtmanın elektrikli araç menziline etkisi: −6,7 °C'de ısıtma açıkken %41, 35 °C'de klima açıkken %17 kayıp
Menzil ve Verimlilik

Klima ve ısıtma elektrikli araç menzilini ne kadar etkiler?

AAA testinde −6,7 °C'de ısıtma açıkken menzil ortalama %41, 35 °C'de klima açıkken %17 düştü; iklimlendirme kapalıyken kayıp %12 ve %4'te kaldı. Isıtıcıların güç çekişi, kısa yolda etkinin büyümesi ve menzili korumanın 6 yolu.

5 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026