Batarya rehberi

Elektrikli araç batarya ömrü: kaç yıl dayanır, garantisi ne, değişimi ne kadar?

22.700 araçlık Geotab verisiyle yıllık kapasite kaybı, hızlı şarjın etkisi, 8 yıl garanti ve %70 sınırı, gerçek değişim oranları, değişim maliyeti ve ömrü uzatmanın yolları.

FFurkanYazarGüncellendi 5 dk okuma
Elektrikli araç batarya ömrü: yılda ortalama %2,3 kayıp, 8 yıl sonra %81,6 kapasite, garanti 8 yıl veya 160.000 km

Kısaca

Elektrikli araç bataryası çoğu durumda aracın kendisi kadar dayanır. Geotab'ın 22.700'den fazla araçlık verisine göre yıllık ortalama kapasite kaybı %2,3; 8 yıl sonra kapasitenin %81,6'sı kalır. Bu hızla %70'e yaklaşık 13 yılda inilir. Garanti çoğu markada 8 yıl veya 160.000 km'dir ve 2022 sonrası araçlarda batarya değişim oranı yalnızca %0,3'tür.

Bu rehberde8 bölüm
  1. 1.Elektrikli araç bataryası kaç yıl dayanır?
  2. 2.Batarya ömrü kaç km?
  3. 3.Batarya ömrünü neler kısaltır?
  4. 4.Batarya ömrü nasıl uzatılır?
  5. 5.Elektrikli araç batarya garantisi
  6. 6.Batarya gerçekten ne sıklıkla değişiyor?
  7. 7.Batarya değişimi ne kadar tutar?
  8. 8.Batarya ömrü bitince ne olur?

Elektrikli araç almayı düşünenlerin en sık sorduğu soru bataryanın ne kadar dayanacağı ve değişiminin kaça patlayacağı. Veriler endişenin büyük bölümünün karşılıksız olduğunu gösteriyor: modern bataryalar yavaş yaşlanıyor, değişim oranı çok düşük ve garanti çoğu markada 8 yıl. Yine de alışkanlıklar ömrü gerçekten etkiliyor ve garanti dışı bir değişim pahalı.

Bu rehberde Geotab'ın Nisan 2026'da yayımlanan 22.700 araçlık analizini, Recurrent'in değişim verilerini ve Bataryo kataloğundaki garanti kayıtlarını kullandık.

Elektrikli araç batarya ömrü: kısa animasyonlu özet. Yıllık kapasite kaybı, hızlı şarjın etkisi, garanti, değişim oranları ve ömrü uzatma yolları

Elektrikli araç bataryası kaç yıl dayanır?

Geotab'ın 21 modelden 22.700'den fazla aracı kapsayan analizine göre yıllık ortalama kapasite kaybı %2,3. Ortalama bir batarya 8 yıl sonra kapasitesinin %81,6'sını koruyor.

Bu hızla düz bir çizgi çekilirse kapasite yaklaşık 13 yılda %70'e iniyor. Recurrent de yaşlanmaya bağlı değişim için 10–20 yıl öngörüyor ve bataryaların çoğunun aracın kendisinden uzun ömürlü olmasını bekliyor.

Yıllık %1,5, %2,3 ve %3,0 kayıpla kalan batarya kapasitesi, 20 yıl boyunca
Doğrusal hesap: yıllık %2,3 kayıpla kapasite 8 yılda %81,6'ya, yaklaşık 13 yılda %70'e iner. Gerçek eğri modele ve kullanıma göre değişir.
Yıllık kayıpHangi kullanım (Geotab)8 yıl sonra%70'e iniş (doğrusal)
%1,5DC payı %12'nin altında%88~20 yıl
%2,3Ortalama araç%81,6~13 yıl
%3,0Yoğun, yüksek güçlü DC%76~10 yıl

Batarya ömrü kaç km?

Tek bir km değeri veren güvenilir veri yok, çünkü batarya yalnızca kilometreyle değil, zamanla, ısıyla ve şarj alışkanlığıyla da yaşlanıyor. Üreticilerin verdiği güvence çoğunlukla 160.000 km. Yılda 15.000 km yapan bir sürücü için Geotab'ın aralığı, %70 kapasiteye kadar kabaca 150.000–300.000 km eder. Bu bir tahmindir; garanti değildir.

Batarya ömrünü neler kısaltır?

Geotab'ın verisinde üç etken öne çıkıyor. En büyüğü yüksek güçlü hızlı şarj.

EtkenDüşükYüksekFark
DC şarj payı ve gücü%1,5 (DC payı <%12)%3,0 (yoğun, >100 kW)yılda 1,5 puan
Kullanım yoğunluğu%1,5%2,3yılda 0,8 puan
Uç doluluk seviyesinde geçen süre%1,4%2,0yılda 0,6 puan
Sıcak iklim (günlerin %35'inden fazlası 25°C üstü)ılıman+%0,4yılda 0,4 puan
Geotab verisinde yıllık kapasite kaybı: DC şarj kullanımına göre
DC payı %12'nin altında yılda %1,5; DC payı yüksek ama düşük güçte %2,2; oturumlarının %40'ından fazlası 100 kW üstü olanlarda %3,0.

Yorum: hızlı şarj bataryayı bitirmiyor, ama farkı da küçük değil. Sürekli yüksek güçle şarj edilen bir araç 8 yıl sonra %76, çoğunlukla AC ile şarj edilen araç %88 kapasitede. 500 km menzilli bir araçta bu, yaklaşık 60 km fark demek.

Batarya ömrü nasıl uzatılır?

  • Günlük şarjı AC ile yap. Evde ya da işyerinde AC şarj, hızlı şarjın yerini aldığı her seferde bataryayı daha az yorar. Ayrıntılar için evde şarj rehberine bak.
  • Hızlı şarjı yol için sakla. Uzun yolda DC şarj kullanmak sorun değil; kayıp sık ve yüksek güçlü kullanımda artıyor.
  • Uç doluluk seviyelerinde bekletme. Aracı %100 ya da çok düşük seviyede uzun süre bırakma. NMC'de günlük %80–90 sınırı önerilir; LFP'de üretici düzenli %100 isteyebilir. Farkı LFP ve NMC rehberinde anlattık.
  • Isıdan koru. Sıcak havalarda mümkünse gölgede park et ve sıcakta yüksek doluluk seviyesinde uzun süre bekletme.
  • Üreticinin önerisini izle. Doğru doluluk sınırı batarya kimyasına göre değişir; aracın ekranındaki öneri ve kılavuz önceliklidir.

Şarj sırasında dikkat edilecekler için şarj ederken dikkat edilmesi gerekenler rehberine bakabilirsin.

Bakımda neyin kontrol edildiği ve batarya sağlığının nasıl takip edileceği elektrikli araç bakımı rehberinde anlatılıyor.

Elektrikli araç batarya garantisi

Bataryo kataloğunda garantisi kayıtlı 146 satıştaki versiyonun 124'ü 8 yıl / 160.000 km. Süre ve km'den hangisi önce dolarsa garanti biter.

Marka ve model (katalog kaydı)Batarya garantisiVersiyon
KGM Torres EVX10 yıl / 1.000.000 km1
BYD Seal, Sealion 7, Tang8 yıl / 250.000 km3
Tesla Model Y (kayıtlı üst versiyonlar)8 yıl / 192.000 km3
Togg, Hyundai, BMW, Volkswagen, Peugeot ve diğerleri8 yıl / 160.000 km124
Skywell ET58 yıl / 150.000 km2
Leapmotor T036 yıl / 120.000 km1
Kia EV2, EV3, EV6, EV9, Niro EV5 yıl / 150.000 km12

Kalan 86 versiyonda garanti bilgisi kataloğumuzda henüz yok. Değerler zamanla değişebilir: almadan önce garanti belgesinden teyit et.

%70 şartına dikkat. Garanti "batarya her arızada değişir" demek değildir. Tesla Türkiye garanti sayfası kapasiteyi %70 ile sınırlıyor; Recurrent de üreticilerin genellikle %70'in altına düşünce değişim yaptığını belirtiyor. Togg'un SSS sayfası ise süre ve km'yi veriyor, kapasite eşiği belirtmiyor. Kendi aracının eşiğini garanti belgesinden öğren.

Kazada, yangında ya da selde bataryaya gelen hasar garantinin değil, kaskonun konusudur. Batarya teminatı ve eskime payı için elektrikli araç kaskosu rehberine bakabilirsin.

Batarya gerçekten ne sıklıkla değişiyor?

Recurrent'in 30.000'den fazla araçlık topluluğundan yaptığı analize göre büyük geri çağırmalar hariç genel değişim oranı %4'ün altında. Kırılım daha da aydınlatıcı:

Batarya değişim oranı, araç nesline göre: 2016 ve öncesi %8,5, ikinci nesil %2, 2022 ve sonrası %0,3
Geri çağırmalar hariç. Değişimlerin büyük bölümü eski nesil araçlarda; 2022 ve sonrası modellerde oran %0,3.
NesilDeğişim oranı (geri çağırma hariç)
1. nesil (2016 ve öncesi)~%8,5
2. nesil (erken Chevrolet Bolt, Tesla Model 3 gibi)~%2
Modern (2022 ve sonrası)~%0,3

Bu oranlar ABD ağırlıklı kullanıcı topluluğundan geliyor ve yeni araçlar henüz yaşlanmadı. Yine de yön net: yaşlanmadan önce batarya değişimi istisna.

Batarya değişimi ne kadar tutar?

Recurrent'e göre garanti dışı komple değişim ABD'de genellikle 5.000–16.000 dolar. Modeller arasındaki fark büyük:

  • Modül değişimi: Volkswagen ID.4'te modül başına yaklaşık 2.000 dolar, BMW i3'te yaklaşık 3.500 dolar. Modüler yapıda bütün paket değişmeyebilir.
  • Paket: Nissan Leaf'in 40 kWh kullanılmış paketleri 8.000–12.500 dolar, 2020'de yenilenmiş 75 kWh Model 3 paketi işçilikle 15.799 dolar.
  • Maliyet yönü: BloombergNEF'e göre elektrikli araç paketlerinin dünya ortalaması 2025'te kWh başına 99 dolara indi. Bu toptan fiyattır; servis, işçilik ve vergi dahil son fiyat değildir.

Türkiye'de TL fiyat: Kaynağını gösteren bir fiyat listesi bulamadık. İnternette dolaşan TL tutarları dayanak göstermediği için burada vermiyoruz. Gerçek rakam için aracın VIN'iyle yetkili servisten yazılı teklif al; ithal parça fiyatı ve kur tutarı hızla değiştirebilir.

Batarya ömrü bitince ne olur?

Araç bir gün aniden durmaz; kapasite azaldıkça menzil kısalır. %70 kapasitede 500 km menzilli araç yaklaşık 350 km gider, bu da pek çok günlük kullanım için hâlâ yeterlidir. Yetmediğinde seçenekler şunlar:

  1. Kullanmaya devam et: Şehir içi ve kısa mesafede %70 kapasite çoğu zaman sorun yaratmaz.
  2. Arızalı modülü onarttır: Sorun tüm pakette değil bir modüldeyse tek modül değişebilir.
  3. Paketi değiştir: Yenisi, yenilenmiş ya da kullanılmış paket; garanti ve uyumluluğu yazılı sor.
  4. Geri dönüşüm ve ikinci ömür: Araçtan çıkan paketler depolama gibi daha az zorlayıcı işlerde kullanılabilir ya da geri dönüştürülür.

Model bazında batarya kapasitesi, kimyası ve garanti bilgisini elektrikli araç kataloğunda görebilirsin.

Akılda kalsın

  • Yıllık ortalama kapasite kaybı %2,3; ortalama batarya 8 yıl sonra %81,6 kapasitede (Geotab, Nisan 2026, 22.700+ araç).
  • Sık ve yüksek güçlü DC şarj kaybı artırıyor: DC payı %12'nin altında yılda %1,5, yüksek güçlü yoğun kullanımda %3,0.
  • Recurrent verisinde geri çağırmalar hariç değişim oranı %4'ün altında; 2022 sonrası araçlarda %0,3.
  • Garantisi bilinen 146 satıştaki versiyonun 124'ü 8 yıl / 160.000 km (Bataryo kataloğu).
  • %70 kapasite batarya bitti demek değildir: 500 km menzilli araç yaklaşık 350 km gider.
  • Garanti dışı değişim ABD'de genellikle 5.000–16.000 dolar; Türkiye'de kaynaklı bir fiyat listesi yok, teklif yetkili servisten alınmalı.

Sık sorulan sorular

Elektrikli araç bataryası kaç yıl dayanır?

Recurrent, yaşlanmaya bağlı değişim için 10–20 yıl öngörüyor ve bataryaların çoğunun aracın kendisinden uzun ömürlü olmasını bekliyor. Geotab'ın yıllık %2,3 kayıp ortalamasıyla kapasite yaklaşık 13 yılda %70'e iner. Bu noktada batarya bitmez, yalnızca menzil azalır.

Elektrikli araç bataryası kaç km gider?

Tek bir km değeri veren güvenilir veri yok, çünkü kayıp yalnızca km'ye değil yaş, ısı ve şarj alışkanlığına da bağlı. Garanti çoğu markada 160.000 km. Yılda 15.000 km kullanımda, Geotab'ın %1,5–3,0 aralığı %70 kapasiteye kadar kabaca 150.000–300.000 km eder; bu kaba bir hesaptır.

Elektrikli araç batarya garantisi kaç yıl?

Çoğu markada 8 yıl veya 160.000 km, hangisi önce dolarsa. Bataryo kataloğunda garantisi bilinen 146 satıştaki versiyonun 124'ü böyle. Daha yüksek örnekler: BYD 8 yıl / 250.000 km, KGM Torres EVX 10 yıl / 1.000.000 km. Kapasite eşiği markaya göre değişir, garanti belgesinden kontrol edilmeli.

Elektrikli araç batarya değişimi ne kadar?

Recurrent'e göre garanti dışı komple değişim ABD'de genellikle 5.000–16.000 dolar. Türkiye için kaynak gösteren bir fiyat listesi bulamadık, internette dolaşan TL tutarlarının dayanağı yok; güncel fiyat yalnızca yetkili servisten alınır. Modül değişimi daha ucuz olabilir: Volkswagen ID.4'te modül başına yaklaşık 2.000 dolar.

Batarya ömrü bitince ne olur?

Araç aniden durmaz; kapasite azaldıkça menzil kısalır. Günlük kullanıma yetiyorsa kullanmaya devam edilebilir, yetmiyorsa bataryanın arızalı modülü onarılır ya da paket değiştirilir. Araçtan çıkan paketler depolama gibi daha az zorlayıcı işlerde değerlendirilebilir ya da geri dönüştürülür.

Hızlı şarj bataryaya zarar verir mi?

Sık ve yüksek güçlü hızlı şarj kaybı artırıyor ama felaket düzeyinde değil. Geotab'a göre DC payı %12'nin altında olan araçlar yılda %1,5, DC payı yüksek ve oturumlarının %40'ından fazlası 100 kW üstü olanlar yılda %3,0 kaybediyor. 8 yıl sonra fark %88'e karşı %76.

İkinci el elektrikli araçta batarya sağlığına nasıl bakılır?

Batarya sağlığı (SoH) raporu iste; yetkili servis ya da üreticinin uygulaması ölçüm verebilir. Yaş ve km'ye göre beklenen değeri kıyasla: Geotab ortalamasına göre 4 yaşında bir araç yaklaşık %91 kapasitede olmalı. Garantinin kalan süresini ve garantinin devredilip devredilmediğini de yazılı olarak öğren.

Kaynaklar

  1. Geotab: EV Battery Health, 22.700+ araç, 21 model (28 Nisan 2026)
  2. Recurrent: New Data: How Long Do Electric Car Batteries Last? (11 Kasım 2025)
  3. Recurrent: Costs of EV Battery Replacement (3 Aralık 2024)
  4. BloombergNEF: 2025 Lithium-Ion Battery Price Survey
  5. Togg: Sık sorulan sorular (T10X batarya garantisi)
  6. Tesla Türkiye: Araç garantisi
  7. Bataryo kataloğu: satıştaki versiyonların batarya garantileri (Kasım 2026)
F

Diğer rehberler

Tüm rehberler
LFP mi NMC mi? LFP uzun ömürlü ve ucuz, NMC daha çok enerji depolar ve soğukta daha iyi
Batarya

LFP ve NMC batarya farkı nedir, hangisi daha iyi?

LFP daha uzun ömürlü, daha ucuz ve ısıya daha dayanıklı; NMC aynı ağırlıkta daha fazla enerji depolar ve soğukta daha az etkilenir. Kaynaklı karşılaştırma tablosu, üretici şarj önerileri ve Türkiye'de LFP bataryalı 21 model.

8 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026
WLTP nedir: 605 km WLTP'li araç 90 km/sa'te 553, 110'da 461, 130 km/sa'te 361 km gitti
Menzil ve Verimlilik

WLTP nedir? Gerçek menzil ne kadar ve nasıl hesaplanır?

WLTP, otomobillerin menzil ve tüketimini ölçen standart laboratuvar testidir; ortalama hızı 46,5 km/sa. Bir testte 605 km WLTP'li araç 90 km/sa'te 553 km, 130 km/sa'te 361 km gitti. Kendi menzilini hesaplama yolu ve diğer çevrimlerle farkı.

5 dk okumaGüncellendi 5 Kasım 2026
Klima ve ısıtmanın elektrikli araç menziline etkisi: −6,7 °C'de ısıtma açıkken %41, 35 °C'de klima açıkken %17 kayıp
Menzil ve Verimlilik

Klima ve ısıtma elektrikli araç menzilini ne kadar etkiler?

AAA testinde −6,7 °C'de ısıtma açıkken menzil ortalama %41, 35 °C'de klima açıkken %17 düştü; iklimlendirme kapalıyken kayıp %12 ve %4'te kaldı. Isıtıcıların güç çekişi, kısa yolda etkinin büyümesi ve menzili korumanın 6 yolu.

5 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026