Şarj rehberi

Elektrikli araçlarda şarj kaybı nedir? AC ve DC şarjda ne kadar enerji kaybolur?

Prizden çekilen her kWh bataryaya girmez. Kayıp nerede oluşuyor, ne kadar tutuyor, faturaya yansıyor mu?

FFurkanYazarGüncellendi 6 dk okuma
Şarj kaybı şeması: şebekeden bataryaya giden enerjinin kablo, AC-DC dönüştürücü ve soğutmada ısı olarak kaybı

Kısaca

Şarj kaybı, şebekeden ya da istasyondan çekilen enerji ile bataryaya giren enerji arasındaki farktır; dönüştürücülerde, kablolarda, şarj boyunca çalışan araç elektroniğinde ve batarya ısıtma-soğutmasında ısıya dönüşür. ADAC'ın 2026 ölçümünde kayıp ev prizinde ortalama %16, 11 kW wallbox'ta %6,4 çıktı. DC hızlı şarjda toplam kayıp %5–15'tir ve soğukta artar. Türkiye'de istasyon ücreti araca aktarılan enerji üzerinden alınır.

Bu rehberde7 bölüm
  1. 1.Şarj kaybı nerede oluşur?
  2. 2.AC şarjda kayıp ne kadar?
  3. 3.Düşük güçte kayıp neden daha yüksek?
  4. 4.DC hızlı şarjda kayıp nerede?
  5. 5.Şarj kaybı faturaya yansır mı?
  6. 6.Şarj kaybı kaç TL eder?
  7. 7.Şarj kaybını azaltmanın yolları

Elektrikli aracı şarja taktığında prizden ya da istasyondan çekilen enerjinin tamamı bataryaya girmez. Bir kısmı akımın dönüştürülmesi, kablolar, şarj boyunca açık kalan araç elektroniği ve bataryanın ısıtılıp soğutulması için ısıya dönüşür. Bu farka şarj kaybı denir. Kaybın büyüklüğü sabit değildir: şarjın gücüne, türüne (AC ya da DC) ve havanın sıcaklığına göre %5'in altından %20'nin üstüne kadar değişir.

Bu rehberde kaybın nerede oluştuğunu, bağımsız ölçümlerin ne gösterdiğini, Türkiye'deki faturalama kuralını ve kaybı azaltmanın yollarını anlatıyoruz.

Şarj kaybı nedir? 42 saniyelik animasyonlu özet: enerjinin şebekeden bataryaya yolu, ADAC ölçümleri, DC şarj ve kaybı azaltmanın yolları

Şarj kaybı nerede oluşur?

Şebekeden bataryaya giden yolda enerji birkaç aşamadan geçer ve her aşamada bir miktar kaybolur:

  • Hat ve kablo: Evdeki tesisat, uzatma ve şarj kablosu ısınır. ADAC'ın aktardığına göre Almanya'daki ev tesisatı standardı hatta %4'e kadar kayba izin veriyor.
  • Akım dönüşümü: Batarya doğru akım (DC) depolar, şebeke ise alternatif akım (AC) verir. AC şarjda bu dönüşümü aracın içindeki şarj cihazı (OBC), DC şarjda istasyon yapar. Dönüştürücüler kusursuz değildir; enerjinin bir kısmı ısı olur.
  • Araç elektroniği: Şarj sürdüğü sürece 12 V sistem, kontrol üniteleri ve batarya yönetimi çalışır. ADAC bu tüketimi 100–300 W olarak veriyor.
  • Batarya ısıtma ve soğutma: Batarya ideal sıcaklıkta değilse araç şarj sırasında onu ısıtır ya da soğutur. Kışın kaybı en çok artıran kalem budur.
Şebekeden bataryaya: kablo, dönüştürücü ve batarya ısıtma-soğutmasında kaybolan enerji
Şarj kaybı dört kalemden oluşur: hat ve kablo, akım dönüşümü, şarj boyunca çalışan araç elektroniği, batarya ısıtma ve soğutması.

AC şarjda kayıp ne kadar?

En kapsamlı güncel ölçüm, Alman otomobil kulübü ADAC'ın Ağustos 2026'da yayımladığı test. Beş elektrikli otomobil üç farklı güçte, %10'dan %90'a kadar şarj edildi ve şebekeden çekilen enerji bataryaya girenle karşılaştırıldı. Batarya sıcaklığı 20–30 °C'de tutuldu; yani sonuçlar kış etkisi içermiyor.

ModelEv prizi (2,3 kW)Düşük güç (4,1 kW)Wallbox (11 kW)
Mercedes-Benz CLA%24,2%12,8%6,9
Renault 5 E-Tech%13,7%8,0%5,1
Tesla Model Y%12,7%9,4%6,1
Volvo EX30%14,2%9,1%7,0
Volkswagen ID.7%15,3%10,6%6,9
Ortalama%16,0%10,0%6,4

Tablo net bir şey söylüyor: güç düştükçe kayıp artıyor. 11 kW'lık wallbox'ta beş aracın hepsi %5–7 bandında kalırken ev prizinde kayıp ikiye, CLA'da üçe katlanıyor. ADAC, CLA'daki yüksek değeri aracın prizde 10 A yerine 8 A çekmesine bağlıyor; düşük akım şarjı uzatıyor, bu da bir sonraki bölümdeki etkiyi büyütüyor.

Beş elektrikli otomobilde şarj gücüne göre ölçülen şarj kaybı: ev prizi, 4,1 kW ve 11 kW wallbox
ADAC'ın Ağustos 2026 ölçümü: aynı araç ev prizinde wallbox'a göre iki ila üç kat fazla enerji kaybediyor.

Düşük güçte kayıp neden daha yüksek?

Asıl sebep süre. Araç elektroniğinin şarj boyunca harcadığı enerji gücüne değil, şarjın ne kadar sürdüğüne bağlıdır. Şarj ne kadar uzarsa bu sabit tüketim o kadar birikir.

Basit bir örnek hesapla, 200 W sabit tüketim varsayımıyla bataryaya 50 kWh koymak için:

Ev prizi (2,3 kW)Wallbox (11 kW)
Yaklaşık şarj süresi22 saat4,5 saat
Elektroniğin harcadığı enerji4,3 kWh0,9 kWh
50 kWh'e oranı%8,7%1,8

Yani prizde kaybın yaklaşık yarısı, sırf şarj uzun sürdüğü için açık kalan sistemlerden geliyor. Üç fazlı 11 kW şarj aynı enerjiyi beşte bir sürede verdiği için bu kalemi neredeyse ortadan kaldırıyor.

Ev prizinde ve 11 kW wallbox'ta şarj süresi ile araç elektroniğinin harcadığı enerji karşılaştırması
Örnek hesap (200 W sabit tüketim): 50 kWh için prizde 22 saat ve 4,3 kWh, wallbox'ta 4,5 saat ve 0,9 kWh.

DC hızlı şarjda kayıp nerede?

DC şarjda akım dönüşümü istasyonda yapılır ve araç içi şarj cihazı devreye girmez. ADAC'ın Hyundai IONIQ 6, Renault Megane E-Tech, Tesla Model Y ve VW ID.3 ile yaptığı ölçümde toplam kayıp %5–15 çıktı. Bunun ortalama %3'ü istasyondaki dönüşümden, %2–8'i ise şarj sırasında bataryanın ısıtılmasından geliyor.

Soğuk havada fark belirginleşiyor. ADAC araçları 0 °C'de bir kez bataryayı önceden ısıtmadan, bir kez de ön ısıtmayla hızlı şarja bağladı:

Model (0 °C, DC)Ön ısıtmasızÖn ısıtmalı
Hyundai IONIQ 6%6%1
Renault Megane E-Tech%8%6
Tesla Model Y%10%4
Volkswagen ID.3%7%5
0 °C'de DC hızlı şarjda batarya ön ısıtmasının şarj kaybına etkisi, dört model
ADAC ölçümü, 0 °C: ön ısıtma yapılan araçlarda şarj sırasındaki kayıp belirgin şekilde düşüyor.

Çok soğukta tablo daha da sertleşiyor. Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi'nin (JRC) iklim odasında yedi hızlı şarj ünitesiyle yaptığı ölçümde verim +25 °C'de %93 iken −25 °C'de %39'a kadar düştü. Türkiye'nin büyük bölümünde bu sıcaklıklar nadir olsa da Doğu Anadolu'da kış şarjında kaybın neden arttığını açıklıyor.

Şarj kaybı faturaya yansır mı?

Cevap şarjı nerede yaptığına bağlı:

  • Kamuya açık DC istasyon: Şarj Hizmeti Yönetmeliği'nde 23 Mart 2026'da yapılan değişikliğe göre ücret, araca aktarılan enerji (TL/kWh) üzerinden alınır ve aktarılan enerji faturada ayrıca gösterilir. İstasyonun kendi içindeki dönüşüm kaybı bu tanımın dışında kalır. Aracın şarj sırasında bataryayı ısıtmak için çektiği enerji ise araca aktarıldığı için ücrete dahildir.
  • Kamuya açık AC istasyon: İstasyon araca alternatif akım verir; dönüşüm aracın içinde yapıldığı için OBC kaybı ölçülen ve ödenen enerjinin içindedir.
  • Ev: Evdeki sayaç prizden çekilen her kWh'i sayar. Tesisat, kablo, OBC ve elektronik kaybının tamamı faturana yansır.

Aynı değişiklik, ücret dışında bağlanma ya da işlem başlatma bedeli adı altında ayrı bir ücret alınamayacağını da hükme bağladı.

Şarj kaybı kaç TL eder?

Bataryo'nun tarife verisine göre Kasım 2026'da 141 operatörün en uygun kWh fiyatlarının ortası (medyanı) AC'de 9,90 TL, DC'de 12,99 TL. Bu fiyatlarla bataryaya 50 kWh koyarken ödenen kayıp yaklaşık şöyle:

SenaryoÖdenen kayıpEk enerjiEk maliyet
Kamuya açık AC, 11 kW~%6,43,4 kWh34 TL
Kamuya açık DC, ılık hava~%21,0 kWh13 TL
Kamuya açık DC, 0 °C ve ön ısıtmasız~%73,8 kWh49 TL
Evde wallbox, 11 kW%6,43,4 kWhkWh fiyatın × 3,4
Evde priz, 2,3 kW%16,09,5 kWhkWh fiyatın × 9,5

Ek enerji, bataryaya giren 50 kWh için ödenmesi gereken fazlalıktır: 50 ÷ (1 − kayıp oranı) − 50. DC satırlarında ADAC'ın ölçtüğü toplam kayıptan (ılık havada %5, 0 °C'de Model Y'de %10) istasyondaki ortalama %3'lük dönüşüm kaybı düşüldü, çünkü yönetmeliğe göre bu kısım ücrete girmez. Ev tarifesi kademeli olduğundan ev satırlarını kWh olarak bıraktık: faturandaki birim fiyatla çarparak kendi tutarını bulabilirsin.

Güncel istasyon fiyatları için şarj fiyatları sayfamıza, indirimler için şarj kampanyaları listesine bakabilirsin.

Şarj kaybını azaltmanın yolları

  1. Evde wallbox kullan. 11 kW wallbox ADAC ölçümünde kaybı prize göre ortalama %16'dan %6,4'e indiriyor.
  2. Mümkünse üç fazlı ve aracın desteklediği en yüksek AC gücüyle şarj et. Şarj kısaldıkça elektroniğin sabit tüketimi azalır.
  3. Kışın şarjı yolculuktan hemen sonra yap. Batarya sürüşten ılık çıkar; araç onu ısıtmak için daha az enerji harcar.
  4. Hızlı şarja giderken navigasyonla istasyonu hedefle. Çoğu araç bataryayı yolda ön ısıtır; şarj hem kısalır hem de şarj sırasında harcanan ısıtma enerjisi düşer.
  5. Şarj sürerken gereksiz tüketimi kapat. Kabin iklimlendirmesi, nöbet (sentry) modu ve sık uygulama kontrolü şarj sırasında da enerji çeker.
  6. Gerekmedikçe %100'e bekleme. Batarya dolarken güç düşer ve son yüzdeler uzar; bu sürede elektroniğin tüketimi devam eder.

Akılda kalsın

  • Şarj gücü düştükçe kayıp artar: ADAC ölçümünde ev prizinde ortalama %16, 11 kW wallbox'ta %6,4.
  • Düşük güçte kaybın büyük kısmı, şarj uzun sürdüğü için açık kalan araç elektroniğinden (100–300 W) gelir.
  • DC hızlı şarjda toplam kayıp %5–15; istasyondaki dönüşüm (~%3) yönetmeliğe göre ücrete girmez.
  • Soğukta batarya ısıtması kaybı artırır; hızlı şarjdan önce ön ısıtma süreyi belirgin kısaltır.
  • Evde sayaç her kWh'i sayar; düzenli ev şarjında wallbox hem kaybı hem ısınma riskini azaltır.

Sık sorulan sorular

Şarj kaybı normal mi, aracımda sorun olduğunu mu gösterir?

Normaldir; her elektrikli araçta vardır. 11 kW AC şarjda %5–7, DC hızlı şarjda ılık havada %5 civarı beklenen değerlerdir. Ev prizinde %12–24 de ADAC ölçümlerinde görülen aralıktır. Wallbox'ta sürekli %15'in üstünde kayıp görüyorsan tesisatın ya da kablonun kontrol edilmesi iyi olur.

Şarj istasyonunda kayıp için de para ödüyor muyum?

Şarj Hizmeti Yönetmeliği'ne göre ücret araca aktarılan enerji üzerinden alınır. DC istasyonda istasyonun kendi içindeki dönüşüm kaybı bu tanıma girmez; aracın şarj sırasında bataryayı ısıtmak için çektiği enerji ise ücrete dahildir. AC istasyonda dönüşüm araçta yapıldığı için araç içi şarj cihazının kaybını ödersin.

Kışın şarj kaybı neden artıyor?

Soğuk batarya hızlı şarjı kabul etmeden önce ısıtılır ve bu enerji şarjdan karşılanır. ADAC'ın 0 °C ölçümünde ön ısıtma yapılmayan Tesla Model Y'de DC kayıp %10'a çıktı. Şarjı yolculuktan hemen sonra yapmak ve hızlı şarja giderken navigasyonla istasyonu hedeflemek bu etkiyi azaltır.

Şarj kaybını kendim nasıl ölçebilirim?

Wallbox'ın ya da istasyonun gösterdiği enerjiyi (kWh), aracın bataryaya giren enerji olarak gösterdiği değerle ya da batarya kapasitesi × doluluk artışıyla karşılaştır. Aradaki farkın çekilen enerjiye oranı kayıp oranıdır. Doluluk yüzdesi yuvarlandığı için ölçümü büyük bir doluluk aralığında (ör. %20'den %80'e) yapmak daha doğru sonuç verir.

Üç fazlı şarj kaybı azaltır mı?

Evet, dolaylı olarak. Üç fazlı 11 kW şarj, tek fazlı düşük güce göre aynı enerjiyi çok daha kısa sürede verir; böylece şarj boyunca çalışan elektroniğin harcadığı sabit enerji azalır. ADAC ölçümünde 4,1 kW'ta ortalama %10 olan kayıp 11 kW'ta %6,4'e indi.

Bu rehberdeki terimler

AC şarj
Şebekedeki alternatif akımın araca olduğu gibi verildiği şarj türü. Akımı bataryanın kabul ettiği doğru akıma araç içindeki şarj cihazı (OBC) çevirir; bu yüzden şarj hızı aracın OBC gücüyle sınırlıdır (çoğu araçta 7–11 kW). Ev, iş yeri ve otopark şarjı genellikle AC'dir.
Araç içi şarj cihazı
AC şarjda şebekeden gelen alternatif akımı bataryanın kabul ettiği doğru akıma çeviren, aracın içindeki dönüştürücü. AC şarj hızının üst sınırını belirler; dönüşüm sırasında enerjinin bir kısmı ısı olarak kaybolur.
DC şarj
Dönüşümün istasyonda yapıldığı, bataryaya doğrudan doğru akımın verildiği şarj türü. Araç içi şarj cihazı devreye girmediği için 50 kW'tan 400 kW'a kadar güç alınabilir. Yol üstü hızlı şarj istasyonları DC'dir.
Şarj kaybı
Şebekeden ya da istasyondan çekilen enerji ile bataryaya gerçekten giren enerji arasındaki fark. Dönüştürücülerde, kablolarda ve şarj sırasında çalışan batarya ısıtma-soğutma sisteminde ısı olarak harcanır; düşük güçlü AC şarjda oranı daha yüksektir.
Wallbox
Eve ya da iş yerine sabit olarak monte edilen AC şarj ünitesi. Genellikle 7,4 kW (tek faz) ya da 11–22 kW (üç faz) güç verir; standart prize göre daha hızlı ve daha güvenlidir.

Kaynaklar

  1. ADAC: Ladeverluste beim Elektroauto, Test (Ağustos 2026)
  2. ADAC basın bülteni: Strom, der verpufft
  3. ADAC: Schnellladen auf der Langstrecke, Ladekurven 2026
  4. InsideEVs: ADAC-Studie zu Ladeverlusten (2022)
  5. Trentadue ve ark., Energies 11(8), 2018: Hızlı şarj verimi ve sıcaklık (AB JRC)
  6. Resmî Gazete, 23 Mart 2026, sayı 33202: Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik
  7. Idaho National Laboratory: Chevrolet Volt şarj verimi ölçümü (2012)
F

Diğer rehberler

Tüm rehberler
Elektrikli araç şarj ederken dikkat edilecekler listesi: doğru soket, %20–80 aralığı, ön ısıtma, wallbox ve bekleme ücreti
Şarj

Elektrikli araç şarj ederken nelere dikkat edilmeli? 10 pratik öneri

Elektrikli aracı şarj ederken doğru soketi seç, günlük kullanımda %20–80 aralığında kal, kışın hızlı şarjdan önce bataryayı ısıt, evde uzatma kablosu kullanma ve şarj bitince aracı çek. ADAC, Geotab ve yönetmelik verileriyle 10 öneri.

6 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026
LFP mi NMC mi? LFP uzun ömürlü ve ucuz, NMC daha çok enerji depolar ve soğukta daha iyi
Batarya

LFP ve NMC batarya farkı nedir, hangisi daha iyi?

LFP daha uzun ömürlü, daha ucuz ve ısıya daha dayanıklı; NMC aynı ağırlıkta daha fazla enerji depolar ve soğukta daha az etkilenir. Kaynaklı karşılaştırma tablosu, üretici şarj önerileri ve Türkiye'de LFP bataryalı 21 model.

8 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026
Klima ve ısıtmanın elektrikli araç menziline etkisi: −6,7 °C'de ısıtma açıkken %41, 35 °C'de klima açıkken %17 kayıp
Menzil ve Verimlilik

Klima ve ısıtma elektrikli araç menzilini ne kadar etkiler?

AAA testinde −6,7 °C'de ısıtma açıkken menzil ortalama %41, 35 °C'de klima açıkken %17 düştü; iklimlendirme kapalıyken kayıp %12 ve %4'te kaldı. Isıtıcıların güç çekişi, kısa yolda etkinin büyümesi ve menzili korumanın 6 yolu.

5 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026
Isı pompası şeması: dış hava ve atık ısı kompresörle kabine taşınıyor
Teknoloji ve Donanım

Elektrikli araçlarda ısı pompası nedir? PTC ısıtıcıdan farkı ve menzile etkisi

Isı pompası, dış havadaki ve motor, invertör, batarya gibi bileşenlerin atık ısısını kabine taşıyan ısıtma sistemidir. PTC ısıtıcıya göre aynı elektrikle ılık havada 3–4 kat ısı sağlayabilir; bağımsız ölçümlerde 0 °C civarında yaklaşık %10 menzil avantajı görüldü.

5 dk okumaGüncellendi 3 Kasım 2026