Batarya rehberi

LFP ve NMC batarya farkı nedir, hangisi daha iyi?

İki batarya kimyasının ömür, enerji yoğunluğu, fiyat, güvenlik, kış performansı ve şarj önerileri bakımından farkı; Türkiye'de LFP bataryalı versiyonu olan 21 model.

FFurkanYazarGüncellendi 8 dk okuma
LFP mi NMC mi? LFP uzun ömürlü ve ucuz, NMC daha çok enerji depolar ve soğukta daha iyi

Kısaca

LFP (lityum demir fosfat) ve NMC (nikel-mangan-kobalt) iki farklı lityum iyon batarya kimyasıdır. LFP daha uzun ömürlü, daha ucuz ve ısıya daha dayanıklıdır; düzenli olarak %100'e şarj edilebilir. NMC aynı ağırlıkta daha fazla enerji depolar ve soğukta daha az etkilenir; günlük kullanımda %80–90 sınırı önerilir. Şehir içi ve uzun yıllar kullanım için LFP, sık uzun yol ve soğuk iklim için NMC öne çıkar.

Bu rehberde10 bölüm
  1. 1.LFP batarya nedir? NMC batarya nedir?
  2. 2.LFP ve NMC farkı: karşılaştırma tablosu
  3. 3.LFP bataryanın avantajları ve dezavantajları
  4. 4.NMC bataryanın avantajları ve dezavantajları
  5. 5.LFP batarya ömrü ne kadar?
  6. 6.LFP batarya %100 şarj edilir mi?
  7. 7.LFP batarya yanar mı? NMC batarya yanar mı?
  8. 8.LFP batarya kışın nasıl davranır?
  9. 9.LFP mi NMC mi daha iyi?
  10. 10.Türkiye'de LFP bataryalı elektrikli araçlar

Elektrikli araç alırken teknik tabloda en sık karşılaşılan iki kısaltma LFP ve NMC. İkisi de lityum iyon bataryadır; fark, bataryanın pozitif elektrotunda (katot) kullanılan malzemededir ve bu fark ömürden menzile, fiyattan güvenliğe kadar pek çok şeyi belirler. Türkiye'de satılan elektrikli araçların büyük çoğunluğu hâlâ NMC kullanıyor, ancak Togg, Tesla, BYD ve Škoda gibi markaların bazı versiyonları LFP'ye geçmiş durumda.

Bu rehberde iki bataryanın farkını, avantaj ve dezavantajlarını, ömrünü, şarj önerilerini, güvenliğini ve kışın nasıl davrandıklarını kaynaklarıyla anlatıyor, Türkiye'de LFP bataryalı versiyonu olan modelleri listeliyoruz.

LFP mi NMC mi? Kısa animasyonlu özet: iki kimyanın farkı, enerji yoğunluğu, ömür, fiyat, güvenlik ve şarj önerileri

LFP batarya nedir? NMC batarya nedir?

LFP, lityum demir fosfat (LiFePO₄) katotlu lityum iyon bataryadır. Kobalt ve nikel içermez; demir ve fosfat gibi bol ve ucuz malzemelerden yapılır. Fosfat yapısındaki güçlü fosfor-oksijen bağı, malzemeyi ısıya karşı kararlı kılar.

NMC, nikel-mangan-kobalt katotlu lityum iyon bataryadır. Adındaki rakamlar bu üç metalin oranını gösterir: NMC111'de üçü eşit oranda, NMC622'de katotun yüzde altmışı, NMC811'de yüzde sekseni nikeldir. Faraday Enstitüsü'nün derlemesine göre nikel oranı arttıkça enerji yoğunluğu artar, ısıl kararlılık ise azalır. Tesla'nın ilk kullandığı NCA (nikel-kobalt-alüminyum) da aynı aileden, nikel bazlı bir kimyadır.

Dünyada elektrikli araç bataryalarında LFP payının 2022–2025 arasındaki artışı
IEA Global EV Outlook: LFP'nin küresel payı 2022'de yüzde 30'un altındayken 2025'te yüzde 55'i aştı. Avrupa'da pay yüzde 10 civarında.

LFP ve NMC farkı: karşılaştırma tablosu

ÖzellikLFPNMC
Hücre enerji yoğunluğuyaklaşık 160 Wh/kg, en yeni hücrelerde 205 Wh/kg'a kadaryüksek nikelli hücrelerde 265–270 Wh/kg ve üzeri
Laboratuvarda %80 kapasiteye kadar döngü2.500–9.000200–2.500
Paket fiyatı (2025 ortalaması)81 $/kWh128 $/kWh
Termal kaçak testinde ulaşılan en yüksek sıcaklık239 °C463 °C (NMC811)
Soğukta şarj ve kapasite−20 °C'de kapasite yaklaşık %35 düşüyor (modül testi)daha az etkilenir
Üretici şarj önerisidüzenli olarak %100günlük %80–90
Kobalt ve nikelyokvar

Kaynaklar: enerji yoğunluğu Nature Communications 2023 ve IEA 2026; döngü Sandia Ulusal Laboratuvarı 2020; fiyat BloombergNEF 2025; sıcaklık Frontiers in Chemistry 2024; soğuk Batteries 2025; şarj önerileri Tesla, Ford, BYD, ADAC ve Kia.

LFP ve NMC'nin enerji yoğunluğu, döngü ömrü, fiyat ve termal kaçak sıcaklığına göre karşılaştırması
Dört ölçütte LFP ve NMC: NMC daha fazla enerji depolar; LFP daha uzun ömürlü, daha ucuz ve ısıya daha dayanıklıdır.

LFP bataryanın avantajları ve dezavantajları

Avantajları

  • Uzun ömür: Sandia'nın ticari hücre testlerinde LFP, kapasitesinin %80'ine inmeden 2.500 ile 9.000 tam döngü dayandı; NMC'de bu sayı 200–2.500 aralığında.
  • Düşük maliyet: BloombergNEF'in 2025 anketinde LFP paket ortalaması kWh başına 81 dolar, NMC 128 dolar. LFP'li versiyonlar bu yüzden genellikle daha uygun fiyatlı.
  • Isıl kararlılık: Laboratuvar testlerinde LFP, termal kaçakta NMC'ye göre çok daha düşük sıcaklıklara çıkıyor ve daha az oksijen salıyor.
  • %100'e şarj edilebilir: Üreticiler LFP'de günlük kullanımda da %100 sınırına izin veriyor; kullanılabilir menzilin tamamı her gün elinde.
  • Kobalt ve nikel yok: Tedarik ve madencilik açısından daha az kritik hammadde.

Dezavantajları

  • Daha düşük enerji yoğunluğu: Aynı ağırlıkta daha az enerji; aynı menzil için daha ağır batarya. Togg'un LFP'ye geçişinde araç ağırlığı 20–30 kg arttı.
  • Soğukta zayıflık: −20 °C'de kapasite kaybı belirgin; hızlı şarj soğukta daha yavaş başlar.
  • Doluluk göstergesi: Voltaj eğrisi düz olduğu için batarya yönetim sistemi (BMS) doluluğu zor tahmin eder; düzenli %100 şarjla kalibrasyon gerekir.

NMC bataryanın avantajları ve dezavantajları

Avantajları

  • Yüksek enerji yoğunluğu: Aynı ağırlıkta daha fazla enerji; uzun menzilli ve performans odaklı versiyonların çoğu bu yüzden NMC.
  • Soğukta daha az etkilenir: Düşük sıcaklıkta şarj kabulü LFP'ye göre daha iyi; P3'ün bir karşılaştırmasında NCA hücreler %90 doluluğa LFP hücrelerden 31 dakika önce ulaştı.
  • Daha hafif paket: Aynı kapasite için daha az ağırlık, daha iyi verim ve sürüş dinamiği.

Dezavantajları

  • Daha kısa döngü ömrü: Laboratuvar testlerinde döngü sayısı LFP'nin belirgin şekilde altında.
  • Yüksek doluluğa hassasiyet: Üreticiler günlük kullanımda %80–90 sınırını öneriyor; sürekli %100'de beklemek yaşlanmayı hızlandırır.
  • Daha pahalı ve kritik hammadde: Nikel ve kobalt fiyatı ve tedariki maliyeti artırır.
  • Isıl kararlılık: Nikel oranı arttıkça katot daha düşük sıcaklıkta bozunur ve daha fazla oksijen salar; termal kaçak daha erken başlar.

LFP batarya ömrü ne kadar?

Laboratuvarda LFP çok daha fazla şarj döngüsüne dayanıyor. Ancak bu sayıları doğrudan karşılaştırmak yanıltıcı olabilir: Sandia'nın 2020 çalışmasında döngü yerine toplam aktarılan enerjiye bakıldığında aradaki farkın küçüldüğü, NMC hücrelerin ise özellikle tam doluluk aralığında (%0–100) kullanıldığında hızlı yaşlandığı belirtiliyor.

Gerçek kullanım verisi de LFP'nin lehine, ama fark laboratuvardaki kadar büyük değil. İsveçli Carla'nın AVILOO ölçümlerine dayanan derlemesinde, 100.000 km'yi aşmış 9.954 aracın verisine göre Tesla Model 3'lerde batarya sağlığı (SoH) LFP'de %93,3, NMC'de %91,5, NCA'da %88–90 çıktı.

LFP batarya %100 şarj edilir mi?

Evet, ve üreticiler bunu öneriyor. Nedeni bataryanın kendisinden çok doluluk göstergesi: LFP'nin voltaj eğrisi geniş bir aralıkta neredeyse düz olduğu için BMS doluluğu voltajdan tahmin etmekte zorlanır. Ara ara %100'e şarj, göstergenin yeniden kalibre olmasını sağlar.

ÜreticiLFP için öneriNMC için öneri
TeslaGünlük sınır %100, en az haftada bir tam şarj—
BYDEn az haftada bir tam şarj; 3–6 ayda bir %10'un altından tam şarj—
FordSınır %100, en az ayda bir tam şarjSınır %90
ToggDijital kılavuza göre her 10 şarjda bir %100—
ADAC ve Kia (genel öneri)—Günlük %80; uzun süre park ederken %30–70
Üreticilerin LFP ve NMC bataryalar için şarj önerileri
LFP'de düzenli tam şarj doluluk göstergesini kalibre eder; NMC'de günlük kullanımda %80–90 sınırı önerilir.

Şarj alışkanlıklarıyla ilgili diğer önerileri şarj ederken dikkat edilecekler rehberimizde topladık.

LFP batarya yanar mı? NMC batarya yanar mı?

Her lityum iyon batarya, hasar ya da üretim hatası durumunda termal kaçağa girip yanabilir. Fark, olasılık ve şiddettedir. Frontiers in Chemistry'de 2024'te yayımlanan karşılaştırmalı testte termal kaçak NMC811 hücrede 147 °C'de tetiklendi ve sıcaklık 463 °C'ye çıktı; LFP hücrede aynı testte tetiklenme saptanmadı ve en yüksek sıcaklık 239 °C'de kaldı.

Kimyadan bağımsız olarak, elektrikli araçların genel yangın riski düşük: Danimarka Acil Durum Yönetimi Ajansı'nın verilerine göre 2022'de 10.000 elektrikli ve hibrit araç başına yangın Danimarka'da 1,1, Norveç'te 0,5, İsveç'te 0,4 oldu ve bu oran tüm yıllarda diğer araçların altında kaldı. Kimyaya göre ayrılmış güvenilir bir yangın istatistiği ise henüz yok.

LFP batarya kışın nasıl davranır?

LFP'nin en zayıf yanı soğuk. 2025'te Batteries dergisinde yayımlanan ticari LFP modül testinde kapasite oda sıcaklığına göre −10 °C'de yaklaşık %15, −20 °C'de yaklaşık %35 düştü. BYD'nin kullanım kılavuzu da soğukta kullanılabilir kapasitenin azaldığını ve batarya doluyken şarj akımının küçük kaldığını belirtiyor; hızlı şarjı düşük doluluktan başlatmayı öneriyor.

Pratikte bunun iki anlamı var: kışın LFP'li araçta menzil ve hızlı şarj süresi NMC'ye göre daha fazla etkilenir, ve batarya ön ısıtması daha da önemli hâle gelir. Isı pompası, ön ısıtma ve iklimlendirmenin menzile etkisini klima ve ısıtma rehberimizde anlattık. Türkiye'nin büyük bölümünde kışlar ılık geçtiği için bu fark en çok İç ve Doğu Anadolu'da hissedilir.

LFP mi NMC mi daha iyi?

Tek doğru cevap yok; kullanım şekline göre değişir:

KullanımDaha uygunNeden
Şehir içi, günlük kısa yol, evde şarjLFPUzun ömür, her gün %100'e şarj, daha uygun fiyat
Sık uzun yol, yüksek menzil ihtiyacıNMCAynı ağırlıkta daha fazla enerji, daha uzun menzil
Soğuk iklim (Doğu Anadolu)NMCSoğukta kapasite ve şarj kabulü daha iyi
Uzun yıllar kullanım, yüksek kilometreLFPDaha yavaş kapasite kaybı
Bütçe öncelikliLFPPaket maliyeti belirgin şekilde düşük

Aynı modelde iki seçenek varsa (Togg, Tesla Model Y, Škoda, Ford gibi) karar çoğu zaman menzil ve fiyat farkına iner. Versiyonları yan yana görmek için karşılaştırma aracını kullanabilirsin.

Türkiye'de LFP bataryalı elektrikli araçlar

Bataryo kataloğuna göre Kasım 2026'da Türkiye'de satıştaki elektrikli araçların batarya kimyası açıklanan 206 güncel versiyonundan 32'si LFP, 174'ü NMC. 21 modelin en az bir LFP versiyonu var; bunların 11'i yalnızca LFP, 10'u versiyona göre LFP ya da NMC sunuyor.

Türkiye'de satıştaki elektrikli araçlarda LFP ve NMC dağılımı ve LFP versiyonu olan 21 model
Bataryo kataloğu, Kasım 2026: 206 güncel versiyonun 32'si LFP. Yeşil: yalnızca LFP; sarı: versiyona göre LFP ya da NMC.
ModelLFP versiyonlarıBatarya (brüt)NMC versiyonu da var
BYD SealExcellence AWD82,5 kWhHayır
BYD Sealion 7Excellence AWD91,3 kWhHayır
BYD TangFlagship108,8 kWhHayır
Citroën ë-C3Plus, Max44 kWhHayır
Citroën ë-C3 AircrossMax, Collection44 ve 54 kWhHayır
Fiat Grande Panda ElektrikliLa Prima44 kWhHayır
Ford CapriPremium61 kWhEvet
Ford ExplorerPremium, Select61 kWhEvet
Hyundai IONIQ 3107,8 kW Standart Menzil Select42,2 kWhEvet
KGM Torres EVX4x283 kWhHayır
Kia EV242,2 kWh Elegance, 42,2 kWh Cool42,2 kWhEvet
Leapmotor T03T0341,3 kWhHayır
Opel Combo ElectricEdition52 kWhHayır
Opel Frontera ElectricGS44 ve 54 kWhHayır
Škoda Elroq60 e-Prestige61 kWhHayır
Škoda Enyaq60 e-Prestige (61 kWh)61 kWhEvet
Škoda Enyaq Coupé60 e-Sportline (61 kWh)61 kWhEvet
Škoda EpiqEpiq 35, Epiq 4038,5 kWhEvet
Tesla Model YStandard RWD64 kWhEvet
Togg T10FV1 Uzun Menzil, V2 Uzun Menzil, V2 Uzun Menzil 4More89,6 kWhEvet
Togg T10XV1 Uzun Menzil, V2 Uzun Menzil, V2 4More Obsidiyen89,6 kWhEvet

Aynı modelin farklı üretim dönemlerinde kimya değişebildiği için kesin bilgi aracın ruhsatındaki versiyona ve üretim tarihine bağlıdır. Her versiyonun batarya kimyası, kapasitesi ve garantisi katalogdaki versiyon sayfasında yer alıyor.

Akılda kalsın

  • LFP, 2025'te dünyadaki elektrikli araç bataryalarının %55'inden fazlası (IEA); Avrupa'da pay hâlâ %10 civarında.
  • Laboratuvarda %80 kapasiteye kadar LFP 2.500–9.000, NMC 200–2.500 tam döngü dayandı (Sandia).
  • 2025'te LFP paket ortalaması 81 $/kWh, NMC 128 $/kWh (BloombergNEF).
  • Termal kaçak testinde LFP en çok 239 °C'ye, NMC811 463 °C'ye çıktı; LFP daha dayanıklı ama yanmaz değil.
  • Tesla, BYD, Ford ve Togg LFP'de düzenli %100 şarjı öneriyor; NMC'de günlük %80–90 önerilir.
  • Türkiye'de kimyası açıklanan 206 güncel versiyonun 32'si LFP; Togg uzun menzilli T10X ve T10F Haziran 2026'da LFP'ye geçti.

Sık sorulan sorular

NMC batarya açılımı nedir?

NMC, nikel-mangan-kobalt (Nickel Manganese Cobalt) demektir; bataryanın katotunda bu üç metal kullanılır. NMC622 ya da NMC811 gibi adlardaki rakamlar oranları gösterir: NMC811'de katotun yüzde sekseni nikeldir. Nikel arttıkça enerji yoğunluğu artar, ısıl kararlılık azalır.

Togg LFP mi NMC mi?

Versiyona göre değişir. Uzun menzilli T10X ve T10F versiyonları Haziran 2026'dan beri 89,6 kWh LFP batarya kullanıyor (önceden 88,5 kWh NMC); standart menzilli V1 versiyonlarında 52,4 kWh NMC batarya var. Togg'un dijital kılavuzu LFP batarya için her 10 şarjda bir %100 şarj öneriyor.

Tesla Model Y LFP mi NMC mi?

Türkiye'de satılan Model Y Standard RWD'de 64 kWh LFP batarya var. Premium Long Range RWD, Premium Long Range AWD ve Performance versiyonları nikel bazlı (NMC) batarya kullanıyor. Tesla, LFP bataryalı araçlarda günlük sınırın %100 olabileceğini ve en az haftada bir tam şarjı öneriyor.

LFP batarya kaç yıl dayanır?

Laboratuvar testlerinde LFP hücreler %80 kapasiteye inmeden 2.500–9.000 tam döngü dayandı; bu, 400 km menzilli bir araçta 1 milyon km'yi aşar. Gerçekte ömrü takvim yaşlanması ve sıcaklık da belirler. 100.000 km'yi aşmış Tesla Model 3'lerde LFP bataryalar ortalama %93,3 sağlık gösterdi. Türkiye'deki versiyonların çoğunda batarya garantisi 8 yıl ya da 160.000 km.

LFP batarya kalibrasyonu nasıl yapılır?

Aracı %100'e kadar şarj etmek yeterli; batarya yönetim sistemi tam dolulukta doluluk tahminini düzeltir. Tesla ve BYD bunu en az haftada bir, Ford en az ayda bir, Togg her 10 şarjda bir öneriyor. BYD ayrıca 3–6 ayda bir bataryanın %10'un altına inip tam şarj edilmesini istiyor.

LFP bataryalı araç kışın menzil kaybeder mi?

Evet, NMC'ye göre daha fazla. Bir LFP modül testinde kullanılabilir kapasite oda sıcaklığına göre −10 °C'de yaklaşık %15, −20 °C'de yaklaşık %35 düştü. Soğukta hızlı şarj da yavaş başlar; uzun yolda navigasyondan şarj istasyonunu hedefleyip bataryayı ön ısıtmak süreyi kısaltır.

Bu rehberdeki terimler

LFP
Kobalt ve nikel içermeyen, uzun ömürlü ve görece ucuz lityum iyon batarya kimyası. Aynı ağırlıkta NMC'ye göre daha az enerji depolar; birçok üretici LFP bataryalarda düzenli olarak %100'e şarjı önerir.
NMC
Enerji yoğunluğu yüksek, uzun menzilli araçlarda yaygın lityum iyon batarya kimyası. Üreticiler NMC bataryalarda günlük kullanımda doluluk sınırını %80–90 civarında tutmayı önerir.

Kaynaklar

  1. IEA: Global EV Outlook 2026, Electric vehicle batteries
  2. IEA: Global EV Outlook 2025, Electric vehicle batteries
  3. IEA: Global EV Outlook 2024, Trends in electric vehicle batteries
  4. IEA: Global EV Outlook 2023, Trends in batteries
  5. BloombergNEF: Lithium-ion battery pack prices fall to $108/kWh (Aralık 2025)
  6. Frith, Lacey, Ulissi, Nature Communications 14, 420 (2023): Enerji yoğunluğu
  7. Preger ve ark., Sandia, J. Electrochem. Soc. 167, 120532 (2020): Ticari hücrelerde döngü ömrü
  8. Electrive: Sürekli yüksek doluluk LFP hücrelere zarar veriyor (Dahn ekibi, Ağustos 2024)
  9. Híbridos y Eléctricos: Carla / AVILOO, 100.000 km üstü 9.954 araç batarya sağlığı (Temmuz 2026)
  10. Yuan ve ark., Frontiers in Chemistry (2024): NCM811, NCA ve LFP termal kaçak karşılaştırması
  11. Tang ve ark., iScience 24, 103088 (2021): Büyük formatlı LFP hücrede termal kaçak
  12. Bak ve ark., ACS Appl. Mater. Interfaces 6, 22594 (2014): NMC'de nikel oranı ve ısıl kararlılık
  13. Faraday Institution: Faraday Insights 18, Katot kimyaları (Eylül 2023)
  14. Bressan ve ark., Batteries 11, 439 (2025): LFP modülde düşük sıcaklık performansı
  15. Electrive: Kışın batarya ısıtma, P3 hücre karşılaştırması (Mart 2022)
  16. Beredskabsstyrelsen (Danimarka): Elektrikli ve hibrit araç yangınları 2023
  17. InsideEVs: Tesla LFP charging recommendations
  18. Ford: How do I maintain my electric vehicle battery?
  19. BYD Dolphin kullanım kılavuzu (AB)
  20. Recurrent: Tesla charging advice, 100% or 80%?
  21. ADAC: Elektroauto-Akku schonen (Mart 2026)
  22. DonanımHaber: Togg T10X ve T10F'de LFP batarya dönemi başladı
  23. Yüzde100Yerli: Togg'da LFP batarya dönemi başladı
  24. ShiftDelete: Togg LFP batarya kullanımını resmi olarak doğruladı (Ağustos 2026)
F

Diğer rehberler

Tüm rehberler
Elektrikli araç şarj ederken dikkat edilecekler listesi: doğru soket, %20–80 aralığı, ön ısıtma, wallbox ve bekleme ücreti
Şarj

Elektrikli araç şarj ederken nelere dikkat edilmeli? 10 pratik öneri

Elektrikli aracı şarj ederken doğru soketi seç, günlük kullanımda %20–80 aralığında kal, kışın hızlı şarjdan önce bataryayı ısıt, evde uzatma kablosu kullanma ve şarj bitince aracı çek. ADAC, Geotab ve yönetmelik verileriyle 10 öneri.

6 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026
Klima ve ısıtmanın elektrikli araç menziline etkisi: −6,7 °C'de ısıtma açıkken %41, 35 °C'de klima açıkken %17 kayıp
Menzil ve Verimlilik

Klima ve ısıtma elektrikli araç menzilini ne kadar etkiler?

AAA testinde −6,7 °C'de ısıtma açıkken menzil ortalama %41, 35 °C'de klima açıkken %17 düştü; iklimlendirme kapalıyken kayıp %12 ve %4'te kaldı. Isıtıcıların güç çekişi, kısa yolda etkinin büyümesi ve menzili korumanın 6 yolu.

5 dk okumaGüncellendi 4 Kasım 2026
Isı pompası şeması: dış hava ve atık ısı kompresörle kabine taşınıyor
Teknoloji ve Donanım

Elektrikli araçlarda ısı pompası nedir? PTC ısıtıcıdan farkı ve menzile etkisi

Isı pompası, dış havadaki ve motor, invertör, batarya gibi bileşenlerin atık ısısını kabine taşıyan ısıtma sistemidir. PTC ısıtıcıya göre aynı elektrikle ılık havada 3–4 kat ısı sağlayabilir; bağımsız ölçümlerde 0 °C civarında yaklaşık %10 menzil avantajı görüldü.

5 dk okumaGüncellendi 3 Kasım 2026